76. Rocznica Powstania Warszawskiego

Grafika ukazuje flagę Polski ze znakiem kotwicy i napisem: 76 rocznica Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia obchodzimy 76 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, największego zrywu ruchu oporu w okupowanej Europie.

Powstanie było wystąpieniem zbrojnym przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Choć walka powstańców była planowana na kilka dni, trwała ponad dwa miesiące – do 2 października  1944 roku.

W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.

Powstanie Warszawskie jest symbolem wielkiej odwagi, poświęcenia, oddania i patriotyzmu. W 76 rocznicę Powstania Warszawskiego oddajemy hołd wszystkim Bohaterom Powstania za ich determinację w walce o wolną Polskę.

W ramach wojewódzkiego treningu systemu alarmowania, w celu jednoczesnego upamiętnienia 76-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w dniu 1 sierpnia 2020 roku o godz. 17:00 nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy (odwołanie alarmu - ciągły dźwięk w okresie trzech minut) emitowany przez syreny.Drukuj

Wyświetlania: 180

Zobacz również

Powrót do góry